Pijete samo čašu, dvije vina na dan? I vi ste isto alkoholičar…

343

Stoljećima se u svijetu gradi pozitivan odnos prema konzumiranju alkoholnih pića i uvijek postoji dobar razlog da se nečemu ili nekome “nazdravi”, a alkoholičarima se smatraju osobe koje, čim ustanu iz kreveta “nagnu votku iz boce”, no psihijatri podsjećaju kako zaboravljamo na takozvane funkcionalne alkoholičare. 

Pojašnjavaju da je riječ o socijalno neupadljivim ljudima koji radno i obiteljski funkcioniraju zadovoljavajuće, a nerijetko i više nego zadovoljavajuće. Neposredna ih okolina ne percipira kao pijance već kao ljude “koji vole popiti”. 

Takve osobe obično piju u određenim prigodama, no nakon njih “ne znaju za sebe od količine popijenog alkohola”. Postoje i oni drugi koji šest večeri tjedno redovito piju po čašu ili dvije vina. Jedne i druge možemo ubrojiti u funkcionalne alkoholičare. 

Kao društvo pijemo previše, a alkohol je stoljećima udomaćena legalna droga zapadnog čovječanstva, smatra britanski psihijatar dr. Iqbal Mohiuddi i dodaje da su brojke u porastu. 

On tvrdi da se u zapadnom svijetu već stoljećima gradi pozitivan odnos prema konzumiranju alkoholnih pića kao i tolerantan odnos prema prekomjernom pijenju i socijalno neupadljivim funkcionalnim alkoholičarima pa je zagovaranje opće apstinencije od ispijanja alkohola u potpunosti nerealno, no zagovaranje umjerenog ispijanja je korisno. 

U Velikoj Britaniji najviše piju osobe u dobi između 55 i 74 godine, a najmanje piju tinejdžeri i mladi ljudi.

Dr. Mohiuddin procjenjuje da se čak polovina pacijenata koji su kod njega potražili pomoć u liječenju od ovisnosti o alkoholu ne uklapa u stereotipe.

Foto: Dreamstime

“Većinom je riječ o osobama koji imaju vrlo visoke prihode, koji rade u Cityju, medijima ili PR-industriji, među njima ima liječnika, stomatologa i odvjetnika, a u njihovim društvenim krugovima gotovo je obveza napiti se”, kazao je za portal Healthista. 

“Već godinama naporno rade i redovito piju, no u određenom trenutku počinju osjećati fizičke simptome poput mučnine nakon jutarnjeg buđenja. Sve više tvrtki postaje svjesno činjenice da njihovi zaposlenici piju i na radnom mjestu te ih nerijetko šalju na detoksikaciju”, kaže Mohiuddin. 

Dodaje da funkcionalni alkoholičari obično obavljaju sve svoje dužnosti bez problema unatoč omamljenosti alkoholom, a najčešće poriču da puno piju.

Foto: Dreamstime

U stvarnosti, gotovo tri četvrtine alkoholičara čine funkcionalni alkoholičari.

Američka književnica Caroline Knapp, bivša alkoholičarka i autorica bestselera “Opijanje – Ljubavna priča” napisala je kako su “pijane propalice i beskućnici samo iznimke” dok većina alkoholičara izvanredno funkcionira u većini oblika svojega života, svoj alkoholizam uspješno skriva i odbija sagledati bezbrojne načine na koje je alkohol pogubno djeluje na njihov život.