Pretjerano znojenje, problemi sa štitnjačom i tlakom… To su ozbiljne posljedice stresa
Organizam se u stresu priprema na brzu reakciju i zaštitu – npr. pojačava se rad srca i pluća, povisuju se krvni tlak, razina šećera u krvi, mišićna napetost itd. Psihičke reakcije su strah, tjeskoba, promjene pozornosti, rasuđivanja itd. Na primjer, svima nam se dogodilo da drhtimo od straha.
Kako je u stresu ravnoteža organizma poremećena, tijelo ulaže dodatne napore da bi ponovo uspostavilo ravnotežu. Ako je organizam, odnosno osoba, često izložena stresu ili je stanje stresa dugotrajno, stalno ulaganje napora da se vrati u ravnotežu iscrpljuje organizam i čini ga podložnijim nastanku raznih zdravstvenih poremećaja i bolesti.
IZVORI STRESA
Ili stresori jesu vanjska zbivanja ili unutarnji poticaji koje procjenjujemo kao ugrožavajuće. Stresori mogu biti:
• fizički – izloženost jakoj buci, vrućini, hladnoći, boli,
• psihološki – sukobi s članovima obitelji, prijateljima, kolegama na poslu,
• socijalni – ekonomske krize, ratovi i dr.
REAKCIJE NA STRES OVISE O NJEGOVOM TRAJANJU I JAČINI
Stres može biti akutni – jaki, iznenadni, koji nastaje kao reakcija pojedinca na izravnu opasnost, npr. prometnu nesreću. Kronični stres nastaje kao posljedica trajne izloženosti stresnoj situaciji, npr. nezaposlenosti.
Postoje mali svakodnevni stresovi – npr. nedostatak vremena za svakodnevne poslove, prometna gužva, male svađe na poslu i u obitelji i sl.; veliki životni stresovi – koji se ne događaju često, ali se gotovo svima kad – tad dogode – npr. smrt bliske osobe, bolest i sl.; traumatski životni stresovi – koji se događaju vrlo rijetko i nekim se ljudima nikad ne dogode, ali ostavljaju dugotrajne posljedice po tjelesno i psihičko zdravlje – npr. ratna stradanja.
POSLJEDICE DJELOVANJA STRESA MOGU BITI:
- tjelesne – simptomi: glavobolja, ubrzan puls, nagle promjene krvnog tlaka, srčane aritmije, nesanica, gubitak teka, pretjerano znojenje i dr. ili bolesti u nastanku kojih stres ima jak utjecaj, npr.: čir na želucu, bronhijalna astma, oboljenja štitnjače, reumatoidni artritis i dr.;
- psihičke: razdražljivost, tjeskoba, potištenost, bespomoćnost, osjećaj krivnje, depresija, posttraumatski stresni poremećaj;
- socijalne: socijalna izolacija i devijantno socijalno ponašanje: agresija, alkoholizam, narkomanija, delinkvencija.
VJEŠTINE SUOČAVANJA SA STRESOM
Iako često ne možemo utjecati na uzroke stresa, možemo utjecati na to kako ćemo se suočiti sa stresom. Suočavanje se odnosi na ponašanje i psihičke reakcije kojima pojedinac nastoji svladati ili ublažiti pritiske izazvane prijetećom situacijom. Zdrav način života, odnosno mjere za poboljšanje zdravlja, dovode i do povećanja otpornosti na stres, pa poduzimanje ovih mjera ubrajamo u vještine suočavanja sa stresom:
- redovita i odgovarajuća prehrana,
- izbaciti ili smanjiti uzimanje kofeina, nikotina i šećera,
- baviti se tjelesnim vježbanjem radi održažnja tjelesne kondicije,
- osigurati redovit raspored odmora i dovoljno vremena za spavanje,
- promijeniti raspored obveza na poslu ili kod kuće,
- prekinuti s nekim aktivnostima koje nisu nužne, a koje su postale opterećenje.
Kako bismo spriječili ili ublažili stres, ponekad možemo promijeniti samu stresnu situaciju, a ponekad svoj odnos ili pogled na situaciju:
- zadržati osjećaj za humor u situacijama koje mogu izazvati stres,
- održavati ravnotežu između rada i zabave,
- usporiti,
- pronaći vrijeme za opuštanje,
- podijeliti probleme s prijateljima i obitelji, izvorima socijalne podrške,
- pznavati sebe i svoje granice tolerancije na stres,
- zatražiti savjete od stručne osobe.