Simptomi
- Glavobolja
- Tamno obojena mokraća
- Groznica
- Umor
- Pospanost
- Suhoća usta
- Ljepljiva slina
- Crvenilo lica
- Žeđ
- Tvrda stolica
- Nizak krvni tlak
- Svijetla mokraća
Smanjena potreba za mokrenjem
Opis bolesti
Dehidracija je stanje koje se javlja kada čovjek izgubi više tekućine nego što je konzumirao te tako poremeti osjetljivu ravnotežu minerala u tjelesnim tekućinama.
Simptomi
Najbolji pokazatelj kvalitetne hidratacije ili pak manjka vode u organizmu je mokraća. Svijetla i bistra mokraća je znak dobre hidratacije, dok je tamna i mutna mokraća znak manjka vode u organizmu. Osim mokraće, postoje drugi znakovi koji upućuju na manjak vode u organizmu, a to su: suha usta, ljepljiva i gusta slina, crvenilo u licu, pospanost i umor, žeđ, smanjena potreba za mokrenjem, urin tamno žute boje, glavobolja, zatvor ili tvrda stolica. Osim navedenog, simptomi teške dehidratacije zbog kojeg treba potražiti hitnu medicinsku pomoć su i ekstremna žeđ, vrtoglavica ili pospanost, jako suha usta i koža, nije prisutna potreba za mokrenjem, nedostatak znojenja, nizak krvni tlak, ubrzano disanje i otkucavanje srca, groznica i nesvjestica.
Prevencija
Kako bi se dehidracija spriječila, potrebno je unositi vodu prije nego se žeđ osjeti. Osim toga, trebalo bi unositi najmanje dvije litre vode na dan, izbjegavati napitke s kofeinom i alkohol jer takvi napitci sami po sebi izazivaju dehidraciju. Potrebno je izbjegavati gazirana pića jer izazivaju osjećaj punoće pa mogu spriječiti adekvatnu konzumaciju vode te konzumirati što više voća i povrća (lubenica ima oko 90 posto vode u sebi), a izbjegavati tešku i masnu hranu.
Liječenje
Kad je dehidracija posljedica gubitka vode, ona se liječi rehidratacijom, odnosno unosom vode. Gubljenjem vode, organizam ostaje bez elektrolita koji se moraju nadoknaditi solima natrija i kalija. Neadekvatno liječenje bez nadzora liječnika može dovesti do intoksikacije vodom, ozbiljnog zdravstvenog problema koji, u ekstremnim slučajevima, može imati fatalni ishod.