Jod je element u tragovima koji je ključan za mnoge životne funkcije zato što sudjeluje u proizvodnji hormona štitnjače – glavne energetske žlijezde koja regulira rad svih tjelesnih stanica.
Jod je bitan i za rad imunološkog sustava te za trudnoću.Neka istraživanja pokazala su da je u trudnoći dovoljna količina joda važna za normalan kvocijent inteligencije djeteta.
Jod također ima antibakterijsko, antivirusno i antigljivično djelovanje, pa se koristi kao antiseptik i dezificijens.
Nažalost, trećini svjetske populacije prijeti rizik od manjka joda, a najkritičnija skupina su:
- Trudnice.
- Oni koji žive u zemljama gdje sol sadrži jako malo joda.
- Osobe koje ne jedu sol.
- Vegetarijanci i vegani.
Guša ili povećanje štitnjače među najčešćim je simptomima nedostatka joda, a pripisuje se manjku joda u prehrani. Nedostatak joda s vremenom može dovesti do hipotireoze (smanjenog lučenja hormona štitnjače), ali i hipertireoze (pretjerane aktivnosti štitne žlijezde). Manjak ovog minerala može uzrokovati neugodne, a ponekad i ozbiljne simptome.
Simptomi manjka joda
Oticanje vrata: Oticanje prednjeg dijela vrata je uobičajen simptom manjka joda.
Debljanje: Manjak joda usporava rad metabolizma i potiče tijelo da pretvara hranu u masno tkivo umjesto da ju troši za energiju. To može dovesti do neplaniranog debljanja.
Umor i osjećaj slabosti: Ovo su simptomi koji mogu upućivati na na manjak joda u organizmu. Organizmu nedostaje minerala za energiju.
Gubitak kose: Hormoni pomažu rastu kose, a manjak joda može usporiti regeneraciju folikula.
Suha koža: Jod također sudjeluje u regeneraciji stanica kože pa njegov manjak može dovesti do problema sa kožom.
Poteškoće sa memorijom: Jedna je studija (provedena nad 1000 odraslih osoba) zaključila kako osobe kod kojih je razina hormona štitnjače viša postižu puno bolje rezultate na testovima memorije.
Zdrave i ukusne zamjene za sol
Najbolji su prirodni izvori joda morska riba i plodovi mora (npr. rakovi, školjke) kao i morske alge te jaja, mlijeko i mliječni proizvodi (sir, jogurt). Joda ima i u jagodama, zelenom lisnatom povrću, krumpiru i integralnim (cjelovitim) žitaricama.