Najnovije američko istraživanje pokazalo je kako redovita kolonoskopija može smanjiti rizik od razvijanja naporednog oblika raka debelog crijeva za čak 70 posto!
Iako se ova pretraga uvelike koristi kao metoda probira za rak debelog crijeva, nema puno istraživanja koja bi pokazala da je učinkovita kod smanjenja smrti zbog ove maligne bolesti, tvrde istraživači Sveučilišta Pennsylvania.
Oni su povezali smanjenje rizika od razvijanja kasne faze raka debelog crijeva, uključujući i vrste raka koje se teško otkriju na desnoj strani kolona, od čak 70 posto kod osoba s prosječnim rizikom od ove bolesti. Napredni oblik raka debelog crijeva je najmanje izlječiv oblik ove maligne bolesti.
Istraživače je zanimalo: ako osobe obole od kasnog stadija raka debelog crijeva, kolike su bile šanse da su obavili kolonoskopiju unatrag deset godina.Kolonoskopija može identificirati rak kolona na lijevoj i desnoj strani prije nego što on napreduje u kasnu fazu. Suprotno tome, sigmoidoskopija je jeftiniji postupak probira i omogućuje pregled onog dijela debelog crijeva najbližeg rektumu i povezana je sa značajnim smanjenjem kasne faze raka debelog crijeva u većini debelog crijeva, ali ne i na desnog strani.
Također, istraživači su došli do zanimljivog zaključka kako obje ove pretrage nisu nužno bolje od lakše izvedive pretrage na fekalno okultno krvarenje, koja se izvodi kod kuće i uključuje razmazivanje malenog uzorka stolice na karton tri dana.
Preporuke Svjetskog gastroenterološkog društva uključuju redovite preventivne kontrolne preglede u svrhu ranog otkrivanja raka i dobroćudnih polipa debelog crijeva, što upućuje na prevenciju zloćudne preobrazbe dobroćudnog polipa u rak. Prema tim preporukama, svaka osoba, bez obzira na simptome, trebala bi s 50 godina starosti obaviti pregled debelog crijeva u cijelosti, tj. kolonoskopiju, a osobe kod kojih je netko u bližoj obitelji imao rak debelog crijeva, prvu kolonoskopiju trebale bi učiniti i deset godina prije, znači najkasnije sa 40 godina starosti. Ako osoba ima simptome krvarenja iz debelog crijeva, česte izmjene prolijevaste stolice i zatvora, pregled i pretrage preporučuju se i prije.
Najnovije metode liječenja raka debelog crijeva (kolorektalnog karcinoma) uključuju napredne terapijske pristupe koji kombiniraju kirurgiju, kemoterapiju, radioterapiju, imunoterapiju i ciljane terapije. Ovi tretmani su postali personaliziraniji, s fokusom na genetske i molekularne karakteristike tumora. Evo pregleda najnovijih metoda:
1. Personalizirana medicina (Precizna medicina)
Personalizirana medicina koristi genetske i molekularne informacije o tumoru kako bi se odredio najučinkovitiji tretman.
Genetsko testiranje:
Testiranje na mutacije kao što su KRAS, NRAS, BRAF, HER2 i MSI-H/dMMR (mikrosatelitna nestabilnost/defekt u sistemu popravke DNK).
Ovi testovi pomažu u odabiru ciljanih terapija i imunoterapija.
Liquid biopsy (Tekuća biopsija):
Analiza cirkulirajuće tumorske DNK (ctDNA) iz krvi za praćenje odgovora na liječenje i otkrivanje recidiva.
2. Ciljane terapije
Ciljane terapije su lijekovi koji ciljaju specifične molekule uključene u rast i širenje raka.
Anti-EGFR terapije:
Cetuksimab (Erbitux) i panitumumab (Vectibix): Koriste se za pacijente s RAS wild-type tumorima.
Anti-angiogene terapije:
Bevacizumab (Avastin), ramucirumab (Cyramza), i aflibercept (Zaltrap): Blokiraju stvaranje novih krvnih žila koje hrane tumor.
Inhibitori BRAF:
Encorafenib (Braftovi): Koristi se u kombinaciji s cetuksimabom za pacijente s BRAF V600E mutacijom.
HER2 inhibitori:
Trastuzumab (Herceptin) i pertuzumab (Perjeta): Koriste se za HER2-pozitivne tumore.
3. Imunoterapija
Imunoterapija koristi imunološki sustav pacijenta za borbu protiv raka.
Inhibitori PD-1/PD-L1:
Pembrolizumab (Keytruda) i nivolumab (Opdivo): Koriste se za MSI-H/dMMR tumore, koji su visoko mutirani i reagiraju na imunoterapiju.
Dostarlimab (Jemperli): Noviji inhibitor PD-1 odobren za MSI-H/dMMR tumore.
Kombinacije imunoterapija:
Primjerice, kombinacija nivolumab i ipilimumab (Yervoy) pokazuje obećavajuće rezultate.
4. Napredna kirurgija
Minimalno invazivna kirurgija:
Laparoskopska i robotska kirurgija omogućuju preciznije uklanjanje tumora s manje oštećenja okolnih tkiva i bržim oporavkom.
HIPEC (Hipertermička intraperitonealna kemoterapija):
Koristi se za metastaze u trbušnoj maramici (peritonealne metastaze). Uključuje kombinaciju kirurgije i toplinske kemoterapije.
5. Napredna radioterapija
Stereotaktička radioterapija (SBRT):
Visoko precizna radioterapija koja cilja metastaze u jetri, plućima ili drugim organima.
Protonska terapija:
Koristi protonske zrake za precizno ciljanje tumora, smanjujući oštećenje okolnih zdravih tkiva.
6. Kemoterapija s novim režimima
FOLFOXIRI:
Kombinacija 5-fluorouracil (5-FU), oksaliplatin i irinotekan, koristi se za agresivnije tumore.
TAS-102 (Trifluridin/tipiracil):
Noviji oralni kemoterapijski lijek za pacijente s refraktornim (otpornim) tumorima.
7. Eksperimentalni tretmani i klinička ispitivanja
CAR-T terapija:
Modificiraju se pacijentove T-stanice kako bi napale tumorske stanice. Istražuje se za kolorektalni karcinom.
Vakcine protiv raka:
Personalizirane vakcine koje ciljaju specifične mutacije u tumoru.
Inhibitori KRAS:
Sotorasib (Lumakras) i adagrasib: Novi lijekovi koji ciljaju KRAS G12C mutaciju, koja je česta u kolorektalnom karcinomu.
8. Integrativni pristupi
Prehrana i način života:
Istražuje se uloga prehrane, probiotika i fizičke aktivnosti u podršci liječenju i prevenciji recidiva.
Psihološka podrška:
Programi za smanjenje stresa i poboljšanje mentalnog zdravlja tokom liječenja.
Liječenje raka debelog crijeva postaje sve personaliziranije, s fokusom na genetske i molekularne karakteristike tumora. Kombinacija kirurgije, kemoterapije, radioterapije, imunoterapije i ciljanih terapija omogućuje bolje rezultate i duži preživljeli rok. Ako imate dijagnozu raka debelog crijeva, važno je konzultirati se s multidisciplinarnim timom kako biste dobili najbolji mogući tretman.