Bolovi u kukovima postali su dio vaše svakodnevice, zbog čega se sve teže nosite sa svojim obvezama? Suvišni kilogrami, nedostatak kretanja, loša obuća samo su neki od razloga što vaši zglobovi nepotrebno pate, ali ponekad je bol u kukovima simptom nekog ozbiljnijeg stanja…
1. Ne čekajte više – smršavite odmah!
Na svakih 4,5 kilograma dodatne tjelesne težine, dodaje se 22,5 kilograma pritiska na kukove i koljena. Ako osjećate da su vam zglobovi pod opterećenjem, razgovarajte sa svojim liječnikom o tome koja bi bila idealna težina za vas te o najboljim načinima za mršavljenje. Već prvih nekoliko izgubljenih kilograma ublažiti će bol u kukovima i olakšati vam kretanje.
2. Riješite se nepotrebnog tereta
Rijetko kad hodate gradom praznih ruku? Vaša težina nije samo zbog nakupljenog sala: kukovi također apsorbiraju težinu svega što nosite u rukama i na leđima. Da biste smanjili pritisak na zglobove, koristite kolica za namirnice i prtljagu s kotačima. Nosite li torbicu, razmislite o ruksaku jer će se tako težina ravnomjerno rasporediti.
3. Kretanjem do zdravih zglobova
Posve je razumljivo da nemate volju za kretanjem i želite samo odmarati kuk sve dok se bol ne smiri. Kad to postignete, u dogovoru s liječnikom prepišite si dnevnu dozu vježbanja za jačanje mišića i slabijeg intenziteta poput hodanja, plivanja ili joge.
4. Izbjegavajte vježbe visokog intenziteta
Kretanje pomaže bolnim i ukočenima kukovima, ali ovo nije vrijeme za trčanje uzbrdo ili kickboxing. Započnite polako s nekoliko minuta vožnje bicikla ili laganje šetnje. Kako mišići budu jačali bol će jenjavati, a vi ćete moći vježbati u duljim intervalima i jačim intenzitetom.
5. Blagodati vode
Želite li odraditi kvalitetan trening nižeg intenziteta, vježbanje u bazenu odličan je odabir.Razgovarajte sa svojim liječnikom ili fizikalnim terapeutom o vježbama u vodi koje će pooći u ublažavanju bolova u kukovima.
6. Istegnite se, ojačajte mišiće i postignite stabilnost
Postoje specifične vježbe koje mogu pomoći kod bolova u kukovima. One su usmjerene na dijelove vašeg tijela koji podržavaju te zglobove, uključujući vaše noge i kralježnicu. Da biste postigli najbolji učinak i brže došli u formu, najbolje je raditi s profesionalcem, poput fizikalnog terapeuta. I nemojte pretjerivati – ako tijekom vježbanja osjetite bol, prestanite.
7. Topli i hladni oblozi
Imate li vrećicu smrznutog povrća pri ruci? Zamotajte je u tanak ručnik i pritisnite izravno na bolno mjesto kako biste ublažili bol. Neposredno prije vježbi istezanja istuširajte se vrućom vodom ili upotrijebite topli oblog kako biste opustili mišiće.
8. Recite ne visokim petama
Ponekad je odgovor na bolove u kukovima skriven točno ispod vaših nožnih prstiju. Visoke potpetice postavljaju stopalo pod neprirodan kut čime i cijelo tijelo dolazi u položaj koji može uzrokovati bol u kukovima. Odaberite ravne cipele i izbjegavajte predugo stajanje na jednome mjestu.
9. Bezreceptni lijekovi protiv bolova
Nesteroidni protuupalni lijekovi, poput ibuprofena, imaju „počasno mjesto“ u većini ormarića s lijekovima osoba koje se bore s bolovima u zglobovima. Ako ih ne možete uzimati (možda zbog alergija ili problema sa želucem), pokušajte s paracetamolom. Zatražite od svog liječnika da vam preporuči najbolji lijek i doziranje za vaše stanje jer prije nego ih počnete uzimati morate znati jesu li ta sredstva za olakšanje boli sigurna za vas.
10. Isprobajte alternativne metode liječenja
Ako konvencionalna medicina ne pomaže, prijeđite na alternativne metode koje liječe um i tijelo. Možda ćete imati više uspjeha s akupunkturom, masažom ili terapijom kod kiropraktičara.